Дереворізьба Полтавський краєзнавчий музей; уклад. Г. І. Галян

Інтелектуальна відповідальність: Вид матеріалу: Текст Текст Мова: українська Серія: Українське народне мистецтво ; № 1Публікація: Полтава Дивосвіт 2012Опис: 12 с.: ілТип вмісту:
  • текст
Тип засобу:
  • прямий доступ
Тип носія:
  • аркуш
ISBN:
  • 9786176330561
Інша класифікація:
  • 85.125.5(4УКР-4ПОЛ)
Електронне місцезнаходження та доступ: Зведення: Яків Халабудний, Василь Гарбуз, Яків Усик, Василь Кваша і Валентин Нагнибіда - найвизначніші майстри дереворізьби на Полтавщині XX cm. Різьблення на дереві, об'єднане в довершеному архітектурно-художньому ансамблі, продовжує жити музейним життям і промовляти до глядача з позиції одночасно «троянди і винограду», за висловом поета, тобто красивого й корисного. Екскурс у минуле експоната зачіпає долі мешканців регіону. Серед них селяни, вчителі, козаки, вчені, добродійники, художники, актори. Тому кожна вишукана річ розглядається ще й як меморія. Так, мисник із кронштейнами у вигляді коників і двома шафочками з півником, рибкою і деревом життя належав Василю Верховинцю, українському композитору, диригенту, хореографу, фольклористу, етнографу та педагогу, який працював у Полтаві в 1920-1930-х pp. Він досліджував народно-пісенну творчість та теорію українського народного танцю і писав: «Пісня і танець - це рідні брат і сестра. Наш народ, який одвічно зжився з чистою, незайманою природою, передає в піснях, танцях та іграх усю її незрівнянну красу». У 1938 р. В. Верховинця рішенням «трійки» розстріляли за любов до України. Така ж доля судилася й художнику, народознавцю Никанору Онацькому, завідувачу етнографічного відділу музею. Тарілочка з мотивом дерева життя, що йому належала, є зачином усієї етномистецької експозиції. Полтавська народна художня різьба на дереві - чудове надбання багатьох поколінь талановитих майстрів і одне з найцікавіших досягнень в українському народному мистецтві. Коріння її сягає глибини століть, а вивчення діалектики розвитку допомагає з'ясувати загальні спільні риси, характерні для колективної та індивідуальної творчості, а також виокремити подібності світового глобалізованого мистецтва.
Мітки з цієї бібліотеки: Немає міток з цієї бібліотеки для цієї назви. Ввійдіть, щоб додавати мітки.
Оцінки зірочками
    Середня оцінка: 0.0 (0 голос.)
Фонди
Тип одиниці зберігання Поточна бібліотека Зібрання Шифр зберігання Стан Очікується на дату Штрих-код
Книга, брошура Відділ зберігання основного фонду Доступно
Книга, брошура Відділ краєзнавства (читальний зал) Колекція Волоскова Валерія Федоровича, краєзнавця Доступно 10097296
Книга, брошура Відділ краєзнавства (читальний зал) Колекція Волоскова Валерія Федоровича, краєзнавця Доступно 10097295

Яків Халабудний, Василь Гарбуз, Яків Усик, Василь Кваша і Валентин Нагнибіда - найвизначніші майстри дереворізьби на Полтавщині XX cm. Різьблення на дереві, об'єднане в довершеному архітектурно-художньому ансамблі, продовжує жити музейним життям і промовляти до глядача з позиції одночасно «троянди і винограду», за висловом поета, тобто красивого й корисного. Екскурс у минуле експоната зачіпає долі мешканців регіону. Серед них селяни, вчителі, козаки, вчені, добродійники, художники, актори. Тому кожна вишукана річ розглядається ще й як меморія. Так, мисник із кронштейнами у вигляді коників і двома шафочками з півником, рибкою і деревом життя належав Василю Верховинцю, українському композитору, диригенту, хореографу, фольклористу, етнографу та педагогу, який працював у Полтаві в 1920-1930-х pp. Він досліджував народно-пісенну творчість та теорію українського народного танцю і писав: «Пісня і танець - це рідні брат і сестра. Наш народ, який одвічно зжився з чистою, незайманою природою, передає в піснях, танцях та іграх усю її незрівнянну красу». У 1938 р. В. Верховинця рішенням «трійки» розстріляли за любов до України. Така ж доля судилася й художнику, народознавцю Никанору Онацькому, завідувачу етнографічного відділу музею. Тарілочка з мотивом дерева життя, що йому належала, є зачином усієї етномистецької експозиції. Полтавська народна художня різьба на дереві - чудове надбання багатьох поколінь талановитих майстрів і одне з найцікавіших досягнень в українському народному мистецтві. Коріння її сягає глибини століть, а вивчення діалектики розвитку допомагає з'ясувати загальні спільні риси, характерні для колективної та індивідуальної творчості, а також виокремити подібності світового глобалізованого мистецтва.